Rafał Derda

koordynator Demokracji Szkolnej; sprawy finansowe

nauczyciel historii; tutor

Uczę w Zespole Szkół Bednarska dwudziesty rok, uczyłem w LO Bednarska oraz w Liceum IB na Raszyńskiej. „Startową” aktywnie współtworzyłem od dnia jej powstania,  w różnych rolach: jako wicedyrektor, członek Rady Szkoły, marszałek Sejmu szkolnego, obecnie przewodniczący Zgromadzenia. Zajmuję się też kontrolą czesnego i stypendiami.

Jestem nauczycielem historii, nieustająco wychowawcą i tutorem. Bardzo ważne w mojej pracy jest zagadnienie szkolnej demokracji.

W liceum przez chwilę chciałem zostać lekarzem,  jednak bardziej nęcącą okazała się historia, szczególnie dzieje religii i zmian społecznych z nią związanych. Ukończyłem studia na wydziale historii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie kończę studia podyplomowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Totalitaryzm-nazizm-Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem edukacji dotyczącej historii dwudziestego wieku.

Jestem miłośnikiem literatury i filmu Science Fiction od Węgier i Rumunii po Amerykę i Rosję, od polskiego Lema po braci Strugackich. Uwielbiam stare średniowieczne i nowożytne mapy europejskich odkrywców, oraz dzieje medycyny i problemów etycznych z nią związanych.

Mam żonę Anetę i dwie wspaniałe córki, a od niedawna do rodziny dołączył czarny kot Ijon.